Igre za pamcenje

недеља, 11. март 2012.

Азбука је ћирилична абецеда

Калемегдан и залазак сунца у Београду
                                      
Језик
је систем знакова којима људи изражавају мисли и међусобно комуницирају.
Писма
су знакови којима записујемо језик. Једно писмо може да запише више језика(латинично писмо).

Крст на Саборној цркви у Београду 
Настанак
Основ савремене пимености чине три писма: грчко,латинско(латиница) и ћириличко(ћирилица). Ћирилица и латиница су стандардна писма српског језика.
Порекло
Грци су преузели,можда још у 9.веку пре нове ере , феничанско писма, а и са њим  oсновни азбучни ред као и имена појединих слова(алфа,бета...) Вековима су Грци то писмо дорађивали,променили смер писања , додали нека слова и увели писање слова између два реда.

Латиница  је грчког порекла, настала подешавањем и дорадом грчког писма. Стари Латини су од старогрчког писма преузели облик слова и азбучни ред. Временом се разлика између грчког и латиничног писма увећавала. Ипак, латинично писма је задржало облик слова (великих) , њихово значење и азбучни ред.
Систем и редослед слова у било ком писму и језику назива се азбука или алфабет, док се за латинично писмо узима назив абецеда(а,бе,це,де.)
Ћирилица
Словенска азбука настала је у 9.веку као дело Ћирила - Константина Солунског.
Константин је створио оригинално писмо -касније названо глагољица. Преобликовао је грчко писмо и створио слова за специфичне словенске гласове(14 слова). Писмо се јавља на просторима Моравске и Паноније  захваљујући Ћирилу, Методију и њиховим ученицима. Касије се шири и у земље јужних Словена.

Саборна црква у Београду
Глагољица се у Хрватској  одржала до 19.века, а у источнијим балканским земљма замењена је ћирилицом. Са Балкана се ћирилица пренела у Русију.
Прва  ћирилица настала је крајем 9.в. Од самог настанка ћирилица је имала велики број слова:толики број слова је изазван богатством словенског гласовног система.
Српску ћирилицу је уобличио Вук Стефановић Караџић примењујући Аделунгов принцип: „пиши као што говориш, а читај као што је написано“То је фонетично српско писмо , где сваком гласу одговара једно слово.Писмо се састоји од 30 слова. Довољно је научити тих тридесет слова  за учење читања  текстова на српском језику.
                  Занимљивост : Најстарије слово, које је још у употреби, јесте " О " чији се облик није променио још од феничанског алфабета из 1600 пре н.е.         



Нема коментара:

Постави коментар